Step Veri Güvenliği
}
Blog

DLP Nedir?

...

DLP uygulamaları potansiyel veri sızıntılarını/veri kayıplarını hassas verileri kullanımdayken izleyip filtreleyerek olası veri sızıntıları/kayıplarını durduran veya bildiren uygulamalardır.

Aslında DLP uygulamalarını daha çok bir yöntemler bütünü olarak görebiliriz. DLP uygulamalarının rolü ağ üzerindeki veriyi tüm hareketi boyunca izlemek ve önceden tanımlı stratejilere göre gerekli aksiyonu alarak raporlamak veya durdurmaktır. Böylece kritik verilerin yanlışlıkla veya bilerek kötü niyetle paylaşılmasının önüne geçilir.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu'nda bu konu ile ilgili veri güvenliği rehberinde şöyle yazar:

Veri kaybı/sızıntısı önleme (DLP): Kişisel verilerin, yanlışlıkla ya da kötü niyetli kişilerce kurum dışına çıkarılmasına engel olan ya da engel olmadan işlemi raporlamaya yarayan güvenlik yazılımıdır.

DLP uygulamaları kritik veri güvenliğini uç noktada kullanıcılardan başlayarak sağlar. Verizon'un 2019 veri sızıntısı raporuna göre grafiklerde göreceğiniz üzere veri sızıntısının oldukça önemli bir kısmı içerideki kullanıcıların hatalı kullanımı veya bilmeyerek ya da kötü niyetli kullanımından kaynaklanmıştır.